Świętowanie seniorów

23.08.2021

Któż z nas nie lubi świętować. Możemy jednogłośnie stwierdzić że świętowanie jest bardzo ważnym elementem naszego życia. Jest naturalna potrzebą człowieka a święto trwałym elementem kultury. W swej najgłębszej naturze człowiek jest stworzeniem, które nie tylko pracuje, myśli ale też śpiewa, tańczy, modli się, tworzy poematy i świętuje.

Świętowanie nadaje sens naszemu życiu i niejako zmienia codzienność, pozwala inaczej, pełniej przeżyć swoje istnienie. Atmosfera świąteczna wytwarza szczególne poczucie wzajemnej bliskości i jedności, daje okazję do pogłębienia więzi międzyludzkich.

W domu Symeona i Anny bardzo lubimy świętować. Uroczyście świętujemy imieniny i urodziny naszych podopiecznych, szczególnie okrągłe rocznice. W roku 2021 nasze trzy panie obchodziły swoje 90–te urodziny.

Nastrój świąteczny czuć już od samego rana. Stoły odświętnie nakryte, wszyscy uśmiechnięci i odświętnie ubrani. Bohaterzy dnia przygotowują jakiś poczęstunek dla całej grupy np.: słodycze, ciasto. Grupa natomiast organizuje jakiś prezent- odpowiedni dla każdej osoby.

Są piosenki i toast, bo seniorzy bardzo lubią śpiewać i znają mnóstwo piosenek. Jedną z ulubionych, która wykonują to krótki przerywnik „Ty jesteś darem dla mnie darem”. Lubią te słowa, które podkreślają ważność bohatera dnia. Bo każdy z nas jest darem dla innych a inni są darem dla każdego z nas. Świadomość tej prawdy sprawia że seniorzy czują się ważni, docenieni i potrzebni.                                                                                                        Uroczystości seniorzy przeżywają bardzo podniośle i radośnie. Jak dobrze jest świętować we wspólnocie. Poczucie że nie jest się samotną wyspą, kimś zapomnianym, niepotrzebnym,  wręcz przeciwnie dostrzeżenie tego  że wszyscy  potrzebujemy siebie nawzajem. To wspólne świętowanie sprawia że seniorom chce się żyć.

Te piękne i wspólnie przeżyte chwile dodają siły i energii aby żyć pięknie.