Rodzinna Wyprawa Promyków Nadziei

06.12.2023

W dniu 16 listopada z samego rana wychowankowie świetlicy Promyki Nadziei, pod opieką siostry Katarzyny Szulc, wychowawców, wolontariuszy oraz rodziców, wyruszyliśmy na pielgrzymkę do wsi Markowa, skąd pochodziła błogosławiona niedawno rodzina Ulmów. Pierwszym miejscem, w którym się zatrzymaliśmy była wieś Dąbrówki, gdzie są relikwie błogosławionej rodziny. Tam uczestniczyliśmy we mszy świętej i poznaliśmy historię cudownego obrazu Matki Bożej. U celu naszej podróży w Markowej zwiedzaliśmy Muzeum Ulmów. Pani Przewodnik przybliżyła nam sytuację Żydów w czasie II wojny światowej, opowiedziała o mieszkańcach wsi, którzy ukrywali skazaną na zagładę ludność żydowską oraz przedstawiła tragiczną historię rodziny Ulmów. Józef i Wiktoria oraz sześcioro ich dzieci zostali zabici 24 marca 1944r. przez niemiecką żandarmerię dowodzoną przez Eilerta Diekena. Zamordowani zostali również Żydzi, którzy ukrywali się w domu Ulmów. Mieliśmy okazję zobaczyć pamiątki po bohaterskiej rodzinie np: fotografie wykonane przez Józefa, książki i przedmioty codziennego użytku. Wielkie wrażenie zrobiła na nas wizyta w symbolicznie przedstawionym domu rodziny Ulmów oraz obrazy dzieci, których życie zakończyło się tragicznie. W Markowej zwiedziliśmy również skansen – muzeum z chałupami i budynkami gospodarczymi z przełomu XIX i XX wieku. Dla wszystkich przebywanie w chatach wiejskich, spichlerzu i innych pomieszczeniach było podróżą w czasie oraz  przeniesieniem się do minionej epoki. „Ulmowie mogą być dla współczesnych rodzin przykładem wierności Bogu i stawania po stronie potrzebujących pomocy. – W godzinie próby zdali egzamin w sposób niezwykle heroiczny i przejmujący. Ich życie i śmierć to dla nas potwierdzenie tego, że życie warto budować na najtrwalszym fundamencie, jakim jest Bóg.” Z tą myślą i pełni wrażeń wróciliśmy do swoich domów, oby było więcej tak pięknych i cennych wycieczek .

Wyjazd realizowany w ramach zadania publicznego z Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Ochrońmy dzieci – ochrońmy wychowując młodzież  – ochrońmy wspierając rodziny.

Maria Rozciecha – Mama Matyldy, Stasia i Piotrusia