Historię śpiewając, patriotyzm portretując …

13.11.2023

Historię śpiewając, patriotyzm portretując – lekcja śpiewu patriotycznego i podsumowanie konkursu plastycznego pt. „Rodzina w niej się miłość do Boga, Człowieka i Ojczyzny rozpoczyna”

Już po raz szósty Ogród Sióstr Służebniczek wypełniły takty śpiewanych przez wszystkie pokolenia dębiczan pieśni patriotycznych, sławiących chwalebną, acz napiętnowaną zaciekłą walką o wolność historię naszej Ojczyzny. To właśnie wspólnie śpiewane utwory, przekazywane z pokolenia na pokolenie stanowią nasze bezcenne narodowe dziedzictwo. Dębickie Służebniczki znają potęgę pieśni, akompaniujących Polakom drodze do niezawisłości Ojczyzny, dlatego w 105. rocznicę odzyskania niepodległości, 11 listopada 2023r. o godz. 15.00 podczas wyjątkowej lekcji historii i kultury spotkali się dębiczanie, by „Wyśpiewać RAZEM historię”. Lekcja śpiewu patriotycznego udowadnia, jak cenna i potrzebna jest wymiana pokoleniowych doświadczeń oraz nauka historii i kultury właśnie przez dorobek artystyczny. Niezakwestionowane walory artystyczne i wychowawcze pieśni zbiegły się z przeslaniem konkursu plastycznego pt. „Rodzina w niej się miłość do Boga, Człowieka i Ojczyzny rozpoczyna”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie im. Edmunda Bojanowskiego „Dobroć”. Szóstej edycji „Wyśpiewajmy RAZEM historię” towarzyszyło uhonorowanie zasłużonymi nagrodami laureatów konkursu. Z blisko 120 nadesłanych prac emanuje olbrzymi ładunek emocjonalny, który w połączeniu ze szczerym sportretowaniem dziecięcej codzienności oznajmia wprost: rodzina stanowi naturalne środowisko rozwojowe i zarazem przestrzeń, z której rodzice wyprowadzają dzieci w świat aksjologii i życie społeczne zgodne z imperatywami moralnymi. Jesteśmy dumni, widząc tak owocną twórczą wymianę doświadczeń i uczenie się – każdego dnia – o obliczach współczesnego, jakże trudnego, patriotyzmu.

Wytrwałość, ofiarność i niezachwiana wiara w zwycięstwo Polaków umożliwiły nam odzyskanie niepodległości po 123 latach. Czy jednak prostym zadaniem jest zdefiniowanie patriotyzmu współczesnego Polaka? Co stanowi źródło miłości i szacunku do Ojczyzny oraz fundament tożsamości naszych Pociech? Odpowiedź na te pytania przyniosły prace Uczestników konkursu plastycznego pt. „Rodzina w niej się miłość do Boga, Człowieka i Ojczyzny rozpoczyna”. Organizatorom przyświecała idea uwydatnienia niebagatelnej roli fundamentu tożsamości, jakim jest dzieci jest rodzinne wychowanie w duchu patriotyzmu, poszanowania tradycji oraz wiary, a także kultywowania wartości zarówno narodowych, jak i chrześcijańskich. Okazało się, że młodzi dębiczanie doskonale znają wagę małych, codziennych gestów i potrafią wskazać źródło swoich postaw, w których ufność i wrażliwość przenikają się z wdzięcznością oraz niebywałą świadomością.

Dzieci, wprowadzane w świat aksjologii oraz kultury przez swoich rodziców oraz opiekunów, potrafią trafnie wskazać sfery najistotniejsze dla nich samych. Wszystkie prace łączy szczery, niejednokrotnie metaforycznie złożony wyraz emocji, towarzyszących znanym im gestów i praktyk, utrwalanych tradycją i obrzędowością, systemem wartości chrześcijańskich i łączących się z nimi – patriotycznych. Ilustrując swoje rodzinne życie, przedstawiając Ojczyznę, bohaterów narodowych bądź autorytety, portretowały wizerunek patriotyzmu w wymiarze takim, jakim praktykują go na co dzień. Nikt, trafniej niż Dzieci, nie potrafi nadać prawdom elementarnym wyrazu – jak zobaczymy w ujęciach rodzin – miejscach przygotowujących na zgodne i wierne życie na łonie Ojczyzny oraz wiary.

Zadanie komisji konkursowej nie należało do łatwych ze względu na dojrzałość prac, ich przesłanie oraz ujmującą autentyczność. Jury ostatecznie uhonorowało nagrodami:

I kategoria – podopieczni przedszkoli

Miejsce Imię i nazwisko, szkoła
I Kinga Kędzior, grupa IV, Przedszkole Miejskie nr 12 w Dębicy
II Alicja Skałkowska, Grupa Poszukiwacze, Niepubliczne Przedszkole Weldon Kids w Dębicy
III Izabela Figat, grupa IV, Przedszkole Miejskie nr 12 w Dębicy
Wyróżnienie Maja Mroczek, klasa 0, Przedszkole Miejskie nr 2 w Dębicy
Wyróżnienie Maja Mosoń, grupa IV, Przedszkole Miejskie nr 12 w Dębicy

II kategoria – uczniowie klas I-III szkół podstawowych

Miejsce Imię i nazwisko, szkoła
I Jagoda Kałek, klasa II A, Szkoła Podstawowa nr 3 w Dębicy
II Filip Kulig, klasa II, Publiczna Szkoła Podstawowa w Brzeźnicy
III Aleks Świstak, klasa 1 E, Szkoła Podstawowa nr 5 w Dębicy
Wyróżnienie Kacper Wójtowicz, klasa III A, NSPS Ukryty Dar w Dębicy
Wyróżnienie Julia Klasło, klasa II A, Szkoła Podstawowa nr 12 w Dębicy
Wyróżnienie Zuzanna Łączak, klasa III A, Szkoła Podstawowa nr 3 w Dębicy
Wyróżnienie Piotr Trojan, klasa 2 C, Szkoła Podstawowa nr 5 w Dębicy

Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy! Każdemu z Uczestników dziękujemy, wyrażając zarazem niekłamany podziw wobec wrażliwości i nieprzeciętnego wyczucia estetycznego, bez których nie byłoby możliwe powstanie tak wymownej pracy. Szczególnie doceniamy wsparcie Rodziców, Opiekunów oraz Pedagogów, roztaczających opiekę nad Uczestnikami konkursu. Dziękujemy!

Zadanie zostało zrealizowane dzięki środkom z Urzędu Miejskiego w Dębicy.

s. Katarzyna Szulc