Bądź jak Edmund… – uczymy dzieci szacunku do osób starszych

22.01.2021
Babcia i Dziadek to słowa dobrze znane każdemu dziecku. Dzieci lubią spędzać czas u dziadków. To oni zajmują się nimi, kiedy rodzice podejmują prace zawodową. Są nieocenionym darem danym przez Boga, dlatego powinni być otaczani miłością i szacunkiem.

Bł. Edmund Bojanowski uczył młode pokolenie szacunku i wdzięczności wobec osób starszych. Oni bowiem przekazują młodym swoją mądrość życiową, która nie jest oparta na wiedzy książkowej, ale na życiowym doświadczeniu. Dają to, co mają najcenniejszego. Są wyjątkowymi nauczycielami!

Bądźmy jak bł. Edmund. Starajmy się na różne sposoby uczyć dzieci – już od najmłodszych lat – szacunku do osób starszych. Niech pomocą do podjęcia z dzieckiem rozmowy o dziadkach i osobach starszych (nie tylko z rodziny) będzie załączone opowiadanie oraz związana z nim malowanka!

Życzymy pięknie spędzonego wspólnego czasu!

Laska i Okulary – opowiadanie

– Babciu, babciu – zawołała Agatka – to chyba twoje okulary!
– Dziękuję Agatko. Szukałam ich wszędzie. – Odpowiedziała babcia, po czym z zadowoleniem włożyła okulary na nos. – Teraz wszystko jest wyraźne.
– Czy wszystkie babcie muszą nosić okulary? – zapytała zdziwiona Agatka.
– Tego nie wiem – odpowiedział babcia, – ale zdradzę ci, że babcie noszą niezwykłe okulary. Muszą przecież zobaczyć dziurę w skarpecie, łzę w oku i to, czego inni nie widzą.

Babcia przerwała wyliczankę widząc zakłopotanego dziadka.
– Dzieci, nie widziałyście mojej laski? – zapytał zmartwiony. – Bez niej ani rusz.
Oj, dziadku. Bez laski wyglądasz młodziej. – Zażartował Staś. – Po czym podbiegł do fotela, zza którego wyglądała dziadkowa laska.
– To jest bardzo ważna laska. – powiedział poważnie. – Ona podpiera mnie, tak jak ja wspieram babcię, twoich rodziców i was.
– Dziadku, ja też chciałbym wspierać innych. Kiedyś będę miał taka laskę jak ty.
– A ja chciałabym mieć babcine okulary. – Dodała Agatka.
Na te słowa babcia i dziadek uśmiechnęli się tajemniczo do siebie.

Malowanka do pobrania – kliknij obrazek!