W tym roku siostry Służebniczki obchodzą 140. rocznicę przybycia na ziemię dębicką. Z tej okazji 7 października 2022 r. zostaliśmy zaproszeni do domu generalnego na tzw. lekcję historii.
Rano, całą grupą pojechaliśmy samochodami do domu generalnego przy ul. Bojanowskiego 8-10. Tam czekała już na nas s. M. Symeona Liro – Przełożona tamtejszej wspólnoty, która przywitała nas z uśmiechem i otwartym sercem.
Spotkanie rozpoczęliśmy modlitwą w kaplicy, a następnie pojechaliśmy windą do sali historii, w której s. dr Agnieszka Skrzypek poprowadziła wykład nt. przybycia sióstr służebniczek do Dębicy. Dowiedzieliśmy się, że siostry zostały sprowadzone do Dębicy dzięki zaangażowaniu hrabiostwa Karoliny i Karola Raczyńskich, którzy przy ul. Krakowskiej ufundowali dla sióstr pierwszą kaplicę i klasztor. Siostra Agnieszka opowiedziała też nam, jak wyglądała budowa domu macierzystego i kościoła p.w. Matki Bożej Anielskiej oraz pierwsza działalność sióstr na ziemi dębickiej. Dowiedzieliśmy się też o bardzo przykrym momencie, jakim było przymusowe usunięcie sióstr z domu przy ulicy Krakowskiej i przeniesienie całej wspólnoty na ul. Wielkiego Proletariatu.
Siostra opowiadała bardzo ciekawie i z ogromnym zaangażowaniem. Byliśmy pod wrażeniem posiadanej wiedzy oraz łatwości jej przekazywania. Dzięki prezentacji i pokazywanym slajdom mogliśmy się cofnąć o 140 lat i zobaczyć jak wtenczas wyglądało nasze miasto i życie ówczesnych mieszkańców. Słuchaliśmy tej historii z zainteresowaniem, między innymi dlatego, że niektórzy z naszych seniorów byli wychowankami pierwszej ochronki przy ulicy Krakowskiej. Przypomniały nam się dziecięce lata i pierwsze kroki, jakie stawialiśmy pod okiem nieżyjących już sióstr poprzedniczek. Po wykładzie przeszliśmy do sali obok, gdzie mogliśmy zobaczyć różne eksponaty, które należały do sióstr. Były to m.in. modlitewniki, różańce, krzyżyki, jak również torba lekarska, metalowe strzykawki i inne medyczne akcesoria, z którymi s. M. Leonarda odwiedzała chorych w ich domach.
Dowiedzieliśmy się też, jak wyglądała posługa sióstr podczas II Wojny Światowej, jak dzięki współpracy z AK ratowały ludność żydowską. Kilka z sióstr ukrywając Żydów oddała życie. Za ten heroiczny czyn Instytut Yad Vashem w Jerozolimie odznaczył siostry Medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
Następnie przeszłyśmy do muzeum misyjnego, gdzie mogłyśmy zobaczyć, jak wygląda praca sióstr Służebniczek na misjach w Boliwii oraz Peru.
Po bardzo ciekawym, wykładzie zrobiliśmy sobie przerwę na kawę i drożdżówki, które przygotowała dla nas Siostra Przełożona. Bardzo miłą niespodzianką były dla nas odwiedziny Matki Generalnej Maksymilli Pliszka. Po „kawowej” przerwie pani Maria Mądro, w imieniu wszystkich seniorów, podziękowała Matce Generalnej, Siostrze Przełożonej i s. Agnieszce Skrzypek za poświęcony nam czas i podzielenie się swoją wiedzą oraz za życzliwość z jaką zostaliśmy przyjęci.
Oprócz kwiatów, naszą wdzięczności wyraziliśmy w różańcowej modlitwie w klasztornej kaplicy. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania nam wspaniałego czasu i spotkania z historią.