Specyfika

Domu Symeona i Anny

Od 2 lutego 2005 r. Stowarzyszenie prowadzi dom dziennego pobytu dla osób starszych i samotnych pod nazwą „Dom Symeona i Anny”. Znajduje się on w Dębicy w budynku przy ul. Krakowskiej 15, w którym mieści się także siedziba Stowarzyszenia. 1 września 2020 roku Dom został przeniesiony do nowego, większego budynku i w ramach projektu „Dom lekarstwo na codzienną samotność” został przekształcony w Dzienny Dom Pomocy.

Projekt „Dom Symeona i Anny – lepsze samopoczucie, lepsza kondycja”

dofinansowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-2027

Od 1 stycznia 2024 r.
Dom Dziennego Pomocy „Dom Symeona i Anny”

– placówka przeznaczona dla mieszkańców Gminy Miasta Dębica (gmina miejska) i Gminy Dębica (gmina wiejska), kobiet i mężczyzn nieaktywnych zawodowo, starszych i wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, które ze względu na stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

Dom przeznaczony jest dla 27 osób. Budynek posiada 2 pokoje dziennego pobytu (do terapii grupowej, rehabilitacji i wypoczynku oraz służące jako jadalnia), kuchenkę pomocniczą, pomieszczenie do prowadzenia terapii indywidualnej oraz pokój do wypoczynku. Uczestnikom udostępnione są 2 łazienki, w tym jedna w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Dom funkcjonuje przez cały rok, od poniedziałku do piątku przez 8 godzin dziennie (7.00 – 15:00), a w tym czasie zapewnia każdemu uczestnikowi m.in.:

• miejsce pobytu przystosowane do bezpiecznego i aktywnego spędzania wolnego czasu,
  • rodzinną atmosferę,
  • pomoc w podstawowych czynnościach życiowych,
  • dwa posiłki dziennie (śniadanie, obiad),
  • stały dostęp do ciepłych i zimnych napojów,
  • usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne, w tym pomoc w utrzymaniu higieny osobistej,
  • możliwość uczestniczenia w zajęciach terapeutycznych, plastycznych i wspierających ruchowo,
  • dostęp do książek i środków przekazu,
  • usługi wspierające:
    • organizację czasu wolnego,
    • umożliwienie udziału w różnych formach zajęć aktywizacyjnych i integracyjnych (uroczystości okolicznościowe, imprezy kulturalne, rekreacyjne i towarzyskie itp.)
    • kształtowanie nawyków i postawy prozdrowotnej,
Miejsce w Domu przyznawane jest na wniosek seniora.