Specyfika
Domu Symeona i Anny
Od 2 lutego 2005 r. Stowarzyszenie prowadzi dom dziennego pobytu dla osób starszych i samotnych pod nazwą „Dom Symeona i Anny”. Znajduje się on w Dębicy w budynku przy ul. Krakowskiej 15, w którym mieści się także siedziba Stowarzyszenia. 1 września 2020 roku Dom został przeniesiony do nowego, większego budynku i w ramach projektu „Dom lekarstwo na codzienną samotność” został przekształcony w Dzienny Dom Pomocy.
Projekt „Dom Symeona i Anny – lepsze samopoczucie, lepsza kondycja”
dofinansowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-2027
Od 1 stycznia 2024 r.
Dom Dziennego Pomocy „Dom Symeona i Anny”
– placówka przeznaczona dla mieszkańców Gminy Miasta Dębica (gmina miejska) i Gminy Dębica (gmina wiejska), kobiet i mężczyzn nieaktywnych zawodowo, starszych i wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, które ze względu na stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
Dom przeznaczony jest dla 27 osób. Budynek posiada 2 pokoje dziennego pobytu (do terapii grupowej, rehabilitacji i wypoczynku oraz służące jako jadalnia), kuchenkę pomocniczą, pomieszczenie do prowadzenia terapii indywidualnej oraz pokój do wypoczynku. Uczestnikom udostępnione są 2 łazienki, w tym jedna w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Dom funkcjonuje przez cały rok, od poniedziałku do piątku przez 8 godzin dziennie (7.00 – 15:00), a w tym czasie zapewnia każdemu uczestnikowi m.in.:
- miejsce pobytu przystosowane do bezpiecznego i aktywnego spędzania wolnego czasu,
- rodzinną atmosferę,
- pomoc w podstawowych czynnościach życiowych,
- dwa posiłki dziennie (śniadanie, obiad),
- stały dostęp do ciepłych i zimnych napojów,
- usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne, w tym pomoc w utrzymaniu higieny osobistej,
- możliwość uczestniczenia w zajęciach terapeutycznych, plastycznych i wspierających ruchowo,
- dostęp do książek i środków przekazu,
- usługi wspierające:
- organizację czasu wolnego,
- umożliwienie udziału w różnych formach zajęć aktywizacyjnych i integracyjnych (uroczystości okolicznościowe, imprezy kulturalne, rekreacyjne i towarzyskie itp.)
- kształtowanie nawyków i postawy prozdrowotnej,