26 września 2019 r. na długo pozostanie w pamięci dzieci, które wzięły udział w pierwszym spotkaniu integracyjnym zorganizowanym w ramach projektu „Odłączeni od prądu – naładowani radością” realizowanego przy wsparciu programu „Działaj Lokalnie”.
Do Auli bł. Edmunda Bojanowskiego przy Kościele Klasztornym w Dębicy przybyło przeszło 160 dzieci w przedziale wiekowym od pierwszej do piątej klasy szkoły podstawowej. Tak wielka ilość dzieci przekroczyła nasze oczekiwania. Zapewne uczestników przyciągnęła ciekawość o co chodzi z tym odłączeniem od prądu lecz również zapowiedź spotkania z Panem Ireneuszem Krosnym – znanym mimem.
Zgodnie z programem spotkanie rozpoczęło się od spektaklu pantomimicznego w wykonaniu artysty, który nie tylko świetnie zabawił dzieci lecz również przekazał wiele ciekawostek dotyczących występów bez słów. Dzieci ochoczo podejmowały zaproponowane ćwiczenia, więc jeśli za 15 lat z Dębicy będzie pochodziło wielu mimów, to zapewne odkryli oni zapał do wykonywania takiej pracy artystycznej odkryli na tym spotkaniu.
Po zakończonym występie artystycznym dzieci zostały podzielone na kilkunastoosobowe grupy i każda z nich udała się do innej sali aby zapoznać się z „Edmundowymi zabawami bez prądu”. Były to zabawy edukacyjne, naśladowcze, konstrukcyjne, zabawki i ruchowe. Trudno stwierdzić, które z nich cieszyły się największym zainteresowaniem ponieważ dzieci wszędzie bawiły się z wielkim entuzjazmem. Zapewne to również zasługa wolontariuszy, którzy najpierw przygotowali się do wprowadzenia dzieci w świat zabaw Edmundowych na specjalnie zorganizowanych warsztatach a następnie pięknie zrealizowali powierzone im zadanie.
Celem zorganizowania takiego wydarzenia było zwrócenie dzieciom uwagi na to, że najwięcej radości sprawiają nie te zabawy w których podłączeni do prądu biernie reagujemy na bodźce ale zabawy w których może rozwinąć się dziecięca twórczość, wyobraźnia, umiejętność współpracy z innymi osobami. W czasach w których życie w świecie wirtualnym wydaje się bardziej realne niż prawdziwe życie – tego typu działania wychowawcze są szczególnie potrzebne.
Zapraszamy do naszej galerii na FLICKR
[su_note note_color=”#ffffff”]Dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie – Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu – i Lokalnych Partnerów: Jednostki Samorządu Terytorialnego: gmina Dębica, Pilzno, Żyraków oraz firmy: TIKKURILA POLSKA S.A. i FIRMA OPONIARSKA DĘBICA S.A.[/su_note]